sobota 16. dubna 2016

Trincomalee a okoli

Z Anuradhapury jedeme rano partybusem pres Horowpotamu, protoze primej bus nam ujel a dalsi jede az odpoledne. Onech 70 km zdolavame dohromady asi 3 hodiny. V Horowpotame jdeme z autobusovyho nadrazi na zastavku u silnice smer Trinco, kde projizdejici busy stavi.  Je uz kolem poledne a horko nas pozira. Jdem si sednout do hrncarny na kari s rejzi. Pozorujem, jak z marne startujiciho busu vyskoci hloucek lidi, roztlaci ho a zase do nej za jizdy naskacou. Akorat dojidame, kdyz prijizdi nas bus. Mara plati, ja ho jdu zdrzet. Ridic nervozne troubi a popojizdi, zase zdrzujeme.




Cesta se vlece, autobus stavi u kazdy skoly a nabira cekajici deti do nejblizsich vesnic po ceste. Na zkraceni chvile duni celym autobusem Sri Lanskej harmonikovej folk. Vystupujem v Trincomalee a volba ubytovani pada na Sayura guest house. Je to jediny ubytovani primo ve meste a je u rybarske plaze. Sefova je vysmata a dava nam pokoj s vyhledem na more. Cajk, jdeme si pujcit motorku a prozkoumat okoli. Zbytky kolonialniho opevneni ted slouzi jako vojenska zakladna a na utesu nad pevnosti se tyci hindu chram, ktery hraje vsemi barvami. Cesta ke chramu je lemovana bordelem, stanky s ptakovinama a zebraky. Mezi tim vsim pobihaji srny a poziraji plastovy pytliky. 







Za mestem je nejhlubsi prirodni pristav na svete, kde se v zatoce pracuje na stavbach nebo opravach obrovskych tankeru. Vypada to monstrozne. V ulicich je velky ruch a zije tu pohromade pestry slozeni uplne vsech Sri Lanskych kultur. Tamilci, Sinhalci, Muslimove i Katolici. Nejlepsi zradelna je hned vedle winee store na hlavni ulici nejbliz plaze. Jmenuje se Zam Zam a tamni sef vam bude cpat zaludky dokud neodpadnete od stolu a za lokalni ceny.


Vecer mame super napad a chut na flasku gin/tonic na plazi. Kupujeme ve Winee flasku ginu a jdeme shanet tonic, coz se ukazuje jako velky problem. Po pulhodine hledani kupujeme zvejkackovou limonadu a jdeme na plaz michat nas fuj drink. Je to pitelny, sladky jako prase a flaska pomalu mizi. Druhej den se probouzime rozbity jak po naletu Luftwaffe a jdeme si spravit zaludek k sefovi nejakym ostrym kari. Mara je o dost rozbitejsi a jde to dospat, takze se vydavam po plazi rybarskyma osadama fotit deni okolo. Je poledne a rybari posedavaj ve stinu, pokrikujou na me a chtej se hrozne kamaradit, o dost vic nez jsem zazil jinde. Nejspis proto, ze mam kolem hlavy uvazanej rambo satek, aby mi litry potu nesezraly oci, a vypadam krutoprisne. Deti blbnou ve vode a sbihaji se za mnou. Chteji moje bryle, chteji fotku, mluvim na ne anglicky a oni na me tamilsky. Konverzace plyne, nikdo nevime o cem je rec. Deti pritahly polystyrenovou bojku na klacku a chodi s ni v mych brylich jak s kralovskym zezlem. Nejak mi nechteji vratit bryle. Lsti s ukazovanim fotek se jich zmocnuju zpet a prcham pred nedospelym gangem. 
Opodal pod pristreskem zevluje dospivajici mladez a touzi hrozne zjistit, jako kazdej Sri Lancan, odkud jsem a jak se jmenuju. Tim vetsinou vycerpaji slovni zasobu anglictiny a na dalsi moje otazky, treba jestli chteji byt rybarem nebo profesionalnim hracem kriketu, odpovidaji jen sborove YES. Jsou vysmaty od ucha k uchu, nabizeji mi buraky a vyzadujou selficko. Chvili zase konverzujem o nicem a po chvili jdu dal. Mezi drevenyma chatrcema vysedavaji u plaze dva starsi rybari a maji klasickou sadu otazek. Maji tam ale na pomoc tuktukare co trochu rozumi, takze se konecne neco dozvidam a sice to, ze je horko. Jo, to vazne je. Dalsi foto, dalsi pokec. Timhle tempem tu plaz nikdy neprojdu.  Hloucky lidi hrajou karty ve stinu, a chtej si se mnou zahrat, ze pry vstupni vklad je jen 5000 rupii. Nastesti hazardu pres vsechny predpoklady neholduju. Nakonec me zmaha horko, tak to otacim zpet k motorce. Na zpatecni ceste se odehrava  zhruba nasledujici scena: 

Babka ve zlutym habitu (anglicky): Cau, odkud jsi?
Ja: Ceska Republika, to je v evrope.
Babka: Dansko, blabla singlish - nerozumim
Ja: Ne ne, Ceska Republika, to je kousek od Danska. 
Babka: Mam 3 dcery
Ja: A sakra..
Babka: Jedna je v Dansku, druha v Kanade a treti v Rakousku. Jezdim za nima kazdej rok na 3 mesice.
Ja: Uff aha, tak to cestujete vic nez ja... tak si dame fotku ne?
Babka s vyrazem vevodkyne, prijimajici sve poddane: OK

Chytra horakyne

Detsky gang

Adolescentni gang

Tamil Tiger ?!

Rybar. Nejpysnejsi na svete na svoje skromne vybaveni.

Severni cast prevazne rybarske plaze Uppuveli je relativne uklizena a je tam par peknych mist k ubytovani primo na plazi, nebo blizko plaze. Aqua hotel / Fernando's Bar je rozhodne nejlepsi volbou za cca 12$ za dvouluzak a perfektnim drevenym barem ve stinu pod stromy na plazi.
Jeste severneji, asi 7km po silnici podel pobrezi, lezi plaz Nilaveli, kde stoji par poloprazdnych luxusnich resortu, ze kterych mate primy vyhled na morskou rezervaci Pigeon Island. Cestou po plazi take narazite na zbytky betonovych pechotnich pevnosti a vybombardovane domy z obcanske valky.

Odpoledne vyrazime smerem na zapad, podivat se na rozvaliny starovekeho chramoveho mesta Velgam Vehera, kde muzete prohlednout i malou expozici o obcanske valce a zverstvech, pachanych na mistnich (nejen) mnisich Tamilskymi Tygry. Jsme tu uplne sami, kolem behaji pavi a slunce nas rozpousti.  Stopy davne a rozvinute  civilizace tu stale pripominaji kamenne obelisky se zbytky vytesanych napisu, zaklady budov, zbytky mensi stupy, socha buddhy..viz foto. Ma to svou atmosferu.
Na ceste zpet se jeste muzete zastavit u horkych pramenu a pozorovat nekonecnou radost mistnich deti z polevani se teplou vodou, coz je v rovnikovych oblastech velka exotika...

Jeste bych mohl vypravet vtipnou historku o ceste zpet, kdy se nam nahodne samovolne spoustel klakson a troubil treba tri minuty v kuse a nesel vypnout. Ale neni to nic vtipnyho...


Jezis te miluje!
Cista radost z vody...

Velgam Vehera

Velgam Vehera

Velgam Vehera

Velgam Vehera