pondělí 30. ledna 2017

Vodni svet kolem Trincomalee

Nejatraktivnejsi misto k pozorovani podvodniho sveta kolem Trincomalee je urcite narodni park Pigeon Island.
Jak uz nazev napovida, skalnate utesy kolem ostrova jsou huste pokryte holubim trusem, jelikoz ostrov tvori prevazne hnizdiste holubu. Posranou atmosferu ale notne balancuje barevny koralovy utes kolem pobrezi, kolem ktereho se prohani hejna zraloku cernoploutvych, semtam nejaka zelva a spousty typickych barevnych koralovych rybek.


Potapeni je kvuli male hloubce nedoporucovane, takze je lepsi jit ke zralokum jen se snorchlem a ploutvema. Videl jsem i lepsi napady, nez pozorovat zraloky z pozice placajici se na hladine. Predatori se nastesti zdaji byt dostatecne nazrany, nez aby zkoumali ty divny veci s ploutvema nahore.  Melky utes kolem pobrezi je ohranicen pasmem, za ktere se nesmi vstupovat. Na zkoumani vodni fauny vam tim padem zbyva uz pomerne hluboka voda (na snorchl), pohybujici se odhadem mezi 5-10m. To po zvazeni prohlasujeme za vyhodu, protoze retardi co by chteli chytat zelvy za krunyr a zbesile u toho selfickovat se tak hluboko vetsinou nepotopi a tudiz tu svet zustava v rovnovaze.
Jak uz jsem naznacil, tak cestu zralokum krizuji semtam i velke zelvy a celkove je to super freedivingova podivana. Pokud si tedy odmyslime nemale mnozstvi plastoveho odpadu, dotvarejiciho moderni vzhled podvodniho sveta.
Vychodni strana ostrova skyta malou a velmi melkou plaz bez koralu, kam se nahrnou vsichni (100+) mistni/indicky turisti neplavci a v oranzovych vestach placajici se hromadne ve vode vytvari za bujareho vresteni biblicke vyjevy velke potopy. Stoji to fakt alespon za kratke pozorovani.

Dalsi pokusy o zkoumani hloubek, tentokrat s potapeci zakladnou Taprobane divers dopadaji tak na 5/10. Slabej prumer. Viditelnost do 10m, utesy hodne zruinovane nedavnou tsunami. Za videni stoji halda kamenu pod skalnatym chramem na utesu, kam pred evropskymi kolonizatory mistni mnisi svrhli hinudisticke sochy, ale na hladinu uz je nikdy nevyzvedli. Dalsi ponor u jizniho cipu zalivu pod pevnosti uz nam odkryva i nejake barevnosti a uctyhodne mnozstvi ruznych hvezdic. Sezona na potapeni uz ale konci, viditelnost je marna a tak to balime a presouvame se zase na cas do vnitrozemi...